Ekonomi

Dolar/TL, faiz kararı sonrası rekor kırdı: Yeni zirve 25,46

Investing.com – TCMB’ler faizDöviz piyasasında 650 baz puan artışla %15’e yükselen döviz piyasasında yukarı yönlü hareket devam ediyor.

Dün alınan faiz kararı sonrası dolar/TL 23,50’den 24 bandına sıçradıktan sonra gün boyu yükselişini sürdürdü. Uluslararası piyasalarda yukarı yönlü oynaklık devam ederken dolar/TL günün ilk saatlerinde 25.46’ya çıkarak rekor kırdı. Türkiye piyasalarının açılışı gerçek olursa, yükseliş ivmesi bir miktar yavaşlayan dolar kuru, son saatlerin prestijiyle 25 TL sınırı içinde hareket ediyor.

Dolar/TL dünkü faiz kararının ardından son duruma göre yüzde 8’e yakın değer kazandı. Haziran ayında seçim sonrası dönemde dolar kurundaki artış yüzde 22’ye ulaştı. Böylece, dolar/TL, Kasım 2021 döneminden bu yana en yüksek aylık fiyat artışını kaydetti.

Euro ve gram altın da rekor kırdı

Avro/TL , dünkü işlemlerde %5,42 yükselirken, gün kapanışı 27,26 olarak belirlendi. Uluslararası piyasalarda devam eden süreçlerde euro kuru 27,89 TL ile rekor kırarken, son saatlerin prestiji kısmi bir düşüşle 27,25 TL’ye geriledi.

gram altın Dün talep artışında yüzde 4,5 artışla 1.532 TL’den kapanışı gördükten sonra yeni günde devam eden süreçlerde en yüksek seviyesini 1.567 TL’de gördü. Sabah saatlerinde gram altın 1.540 TL’den alıcı buluyor.

TCMB’nin yumuşak geçiş yapma ve faiz oranlarını kademeli olarak artırma kararının ardından yurt içi döviz piyasasında yukarı yönlü bir tepki gözlendi. dolar endekside artıyor. DXYBu hafta 101 bandına geriledikten sonra kısmi bir toparlanma gördü ve %0,6 yükselerek %102,5’in üzerine çıkmaya başladı.

Author: Günay Caymaz

mudanya-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu