Ekonomi

Girişimciler Ekranda: Girişimcilerin Gerçek Hayatlarını Anlatan 12 Film

İşte girişimcilerin gerçek hayatlarına dair enfes filmler! ?

1. Wall Street’in Kurdu (2013)

İmdb: 8.2

Jordan Belfort, 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma umuduyla, Wall Street borsasında kurucu ve ardından zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır Stratton Oakmont adlı bir yatırımcı firmasında CEO olur. 90’lar en hızlı zamanlarında ve New York proses salonunda her şey olabilir. Belfort, birçok yatırımcıyı kötü tahvillerle kandırarak kısa sürede hem para hem de harcama makinesi haline gelir. Bir günde hesapları milyonlarca dolarla doldururken, o gece hepsini bire bir hızla harcayabiliyor. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucular, fahişeler ve değerli lüks fantezileriyle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş de uzak değil…

2. Mutluluğun Peşinde (2006)

İmdb: 8.0

İyi bir baba olan Chris Gardner, işte sorunları olan, maddi sıkıntı içinde olan ve o zamanlar en az onun kadar iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki karısı bu acıya daha fazla dayanamayacağına karar verir ve onu terk eder. Christopher adlı oğulları da babasının yanında kalıyor. Karısının terk etmesi yetmezmiş gibi evin sahibi de baba ve oğlunu evden kovar. Sokaklarda kalarak, tuvaletlerde, düşkünlerevinde çalışarak hayatta kalmaya çalışıyor. Oğlunun sevgisi, mücadele eden bu baba için her şeydir. Ve aşka eklenen bir var olma savaşı, zamanı geldiğinde mutlaka en mükemmel kapıları açacaktır.

3. Başlangıç.com (2001)

İmdb: 7.1

Amerikan devlet dairelerine yazılım üretmek amacıyla kurulan govworks.com ve kurucularının birbirinden oldukça farklı etkinliklere katılmasını konu alıyor.

4. Wall Street (1987)

İmdb: 7.3

1980’lerin iş dünyasının sürükleyici perde arkasını anlatan filmde, hırslı genç bir borsacı ve Wall Street efsanesi Gordon Gekko, baştan çıkarılarak yasadışı ve oldukça kârlı bir dünyaya sürüklenir. Ancak çok geçmeden bir gecede elde edilen zenginliğin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir…

5. Enron: Odadaki En Zeki Adamlar (2005)

İmdb: 7.6

Amerikan tarihinin en büyük skandallarından biri olan Enron Holding’in çöküşünü konu alan belgesel, iş hayatındaki yolsuzlukları merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri.

6. Kurucu (2016)

İmdb: 7.2

Hırs, inatçılık ve acımasızlığın birleşimiyle iki kardeşin yenilikçi fast food restoranını dünyanın en büyük restoran işletmelerinden birine dönüştüren bir satıcı olan Ray Kroc’un hikayesi. Linda Cardellini ve Patrick Wilson gibi oyuncuların yer aldığı sinemanın yönetmen koltuğunda John Lee Hancock oturuyor. Filmin ana karakterini ünlü aktör Michael Keaton canlandırıyor.

7. Silikon Vadisi Korsanları (1999)

İmdb: 7.2

Film, Bill Gates, Steve Jobs, Steve Wozniak, Steve Ballmer ve Paul Allen gibi tanıdık isimlerin üniversite yıllarından itibaren Microsoft ve Apple’ı nasıl kurduklarını anlatıyor.

8. Steve Jobs (2015)

İmdb: 7.2

Teknoloji devi Apple şirketinin kurucusu ve 20. yüzyılın dahilerinden biri olan Steve Jobs’ın hayat hikayesini yeni bir bakış açısıyla anlatan filmin yönetmenliğini Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle yaparken, senaryosunu ise Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle üstleniyor. Oscar ödüllü Aaron Sorkin. Michael Fassbender’dan Apple’ın kurucusu Steve Jobs’a; Kate Winslet, Macintosh’un eski pazarlama müdürü Joanna Hoffman’ı canlandırıyor. Steve Jobs’ın bilge ve hırslı yönetmenliğini izleyeceğimiz sinema, Jobs’ın özel hayatına da dokunuyor. Kızı Lisa ile olan ilişkisini gözler önüne seren film, Walter Isaacson’ın kitabından uyarlanmıştır. Steve Jobs’ta Michael Fassbender ve Kate Winslet’e Seth Rogen, Jeff Daniels, John Steen, Michael Stuhlbarg eşlik ediyor.

9. Dolandırıcı (2018)

İmdb: 4.7

Büyük paraların, saçmalıkların ve dolandırıcılıkların nereye gittiğini bilen Barry Minkow, aşağıdan yukarıya çıkmaya çalışır. Formüller sorgulanabilir olsa da kullanışlıdır.

10. Neşe (2015)

İmdb: 6.6

Joy artık çocukluğundan beri hayal gücü çok gelişmiş, yeni icatlar peşinde koşan bir kızdır. Hayatında, ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini asla kaybetmez; Günlük yaşamdaki pratik konularda yapabileceği her şeyi yapabilir. Ortada boşanmış karısı, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki küçük çocuğu ve yarı sorunlu babasıyla ‘normal’ bir hayat sürmeye çalışır. Ama bir gün her şey canını sıkar ve Joy, hayallerinin yarım bıraktığı bir noktasına tutunmak için yeniden kolları sıvar…

11. Deha Flaşı (2008)

İmdb: 7.0

Kearnes ailesi, ‘Amerikan Rüyası’nı yaşayan keyifli bir ailedir. Robert üniversite profesörü, çok sevdiği eşi Phyliss ise öğretmen ve altı çocukları ile birlikte yoğun ama keyifli bir hayat sürüyorlar. Boş zamanlarında icat eden Robert, bir gün tüm dünyada kullanılacak bir cihaz keşfeder: ön cam sileceği. Ama Detroit otomotiv sektörü bu buluşu beğense de mucidi hiç düşünmeden köşeye sıkıştırır. Robert Kearnes ise kimsenin beklemediği bir girişimi başlatır: Ne pahasına olursa olsun Detroit’teki otomotiv devlerinden hakkını alacaktır…

12. Başarısız Olmak İçin Çok Büyük (2011)

İmdb: 7.3

Film, 2008 yılında Amerika’da patlak veren ekonomik kriz sonucunda sorunu çözmek için GW Bush tarafından atanan ekonomi bakanı Henry Paulson olgusunu konu alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu