Teknoloji

Google kullanılmayan hesapları silmeye başlıyor; Tarih bile verdi…

Google, kullanılmayan bireysel hesaplardan bazılarını yakın gelecekte temizleyecektir. Şirket, hesaplarında oturum açmayan herkesi bu hesapların yakında silinebileceği konusunda uyardı. Bu hesaplara bağlı tüm içerikler de kaybolacaktır.

Google bir blog gönderisinde şunları söyledi: Bu yılın sonlarından itibaren, bir Google Hesabı en az 2 yıl boyunca kullanılmadıysa veya oturum açılmadıysa, Google Workspace (Gmail, Docs, Drive, Meet, Calendar), YouTube, ve Google Fotoğraflar.” söz konusu.

Blog gönderisine göre, hesapları silme kararı güvenlik endişelerinden kaynaklanıyor. Bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilecek eski şifrelerle açılabilen kullanılmayan hesapların korkunç amaçlar için kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca bu eski hesaplar, iki faktörlü kimlik doğrulama veya daha yakın zamanda kullanıma sunulan yeni geçiş anahtarı gibi güvenlik özelliklerini kullanmamış olabilir.

Google diyor ki: ” Dahili analizimiz, terk edilmiş hesapların 2 adımlı doğrulamaya sahip olma olasılığının, aktif hesaplara göre en az 10 kat daha düşük olduğunu gösteriyor. Yani, bu hesaplar genellikle savunmasızdır ve bir hesap saldırıya uğradığında, kimlik hırsızlığından spam ve hatta kötü amaçlı içerik araçlarına kadar her şey için kullanılabilirler.

Kullanılmayan Google hesaplarının silinmesi, oluşturulmuş ancak hiç kullanılmamış hesaplardan başlayarak Aralık 2023’te başlayacaktır. Silinecek hesaplar hakkında herhangi bir işlem yapılmadan önce hesap kullanıcılarına birden fazla bildirim gönderilecektir. Bu karar yalnızca bireysel hesapları etkileyecektir. İş ve eğitim amaçlı Google Workpace hesapları bu karardan etkilenmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu