Ekonomi

IMF Lideri Georgieva’dan “Erken genişleme” uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, merkez bankalarının para politikasında erken gevşeme riski bulunduğunu söyledi. “biraz geride bırak”Riskin daha yüksek olduğunu belirtti.

Georgieva düzenlediği basın toplantısında küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünya ekonomisinin bir yıl önce korkulandan daha dirençli olduğunu kanıtladığını belirten Georgieva, enflasyonun beklenenden daha hızlı düştüğünün görüldüğünü belirtti.

Georgieva, “bulutlar azalırsa”Dikkate alınması gereken birçok riskin olduğuna dikkat çekerek, jeopolitik risklerin devam ettiğini kaydetti.

“ABD’NİN PARA POLİTİKASINI GEVŞETME ZAMANI ÇOK ÖNEMLİ”

Faiz oranlarının gereğinden uzun süre yüksek tutulmasının risk olduğunu belirten Georgieva, “Bu sadece ABD ekonomisi için değil, küresel ekonomi için de bir risk.” dedi.

Enflasyonu düşürmeyi hedefleyen birçok gelişmekte olan ekonominin daha düşük faiz oranlarına yöneldiğini belirten Georgieva, ABD’de faiz oranının daha uzun süre yüksek kalması durumunda bu ülkelerde döviz kurlarına baskı oluşturabileceğini ve olumsuz etkileyebileceğini açıkladı. ülkeler.

IMF Başkanı Georgieva, “Bu nedenle ABD’nin para politikasını gevşetmesinin zamanlaması gerçekten önemli; ne çok erken ne de çok geç.” dedi. söz konusu.

Fed’in faiz indirimine başlaması “birkaç ay meselesi”

Georgieva, Fed’in duruşu dikkatle değerlendirildiğinde işin henüz tamamlanmadığını ancak sonunun yaklaştığının anlaşılacağını ve bankanın faiz indirimine başlayacağını ifade etti. “birkaç ay meselesi”Olduğunu belirtti

Georgieva, erken gevşeme riski “Biraz da olsa geride kalma riskinden”Daha yüksek olduğuna dikkat çekerek erken gevşemenin kazanımları tersine çevirebileceğini ifade etti.

Fed’in temkinli davranmasında haklı olduğunu vurgulayan Georgieva, “Ancak mecbur değilseniz çok sıkı tutmayın. Yani verilere bakın. Bilgiye göre hareket edin.” söz konusu.

Georgieva: ABD ekonomisi güçlü istihdam piyasasına sahip “yumuşak iniş”Yakın olduğunu ancak henüz gerçekleşmediğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu